Filmiõhtute sari: “Naised tiibeti budismis”

Sellel aastal korraldab Eesti-Tiibeti Kultuuriselts traditsioonilist filmiõhtute sarja koostöös TÜ Filosoofilise Filmiklubiga. Kolme õhtut ühendavaks teemaks on “Naised tiibeti budismis”. Õhtud toimuvad algusega kell 18 Tartus Lossi 36-214. Lisaks pakutakse tiibeti teed ja khapsesid.  Soovituslik annetus 1 euro.  Filmiõhtuid toetab Tartu Kultuurkapital.

Õhtute käigus proovime tutvustada naise staatusega seotud erinevaid tahke nii Tiibeti ühiskonnas kui ka tiibeti budistlikus traditsioonis. Läbi filmi dalai-laama emast Dekyi Tseringist tutvustame pisut ka Tiibeti tolla aja ühiskonna elukorraldust ja ilmaliku naise õigusi ja kohustusi perepeana. Samuti näeme, mis juhtub siis, kui perekonda sünnib kõrge tulku, kõrge õpetaja taassünd. Teisel õhtul tuleb naisjoogide traditsioonist Amdos Rebkongis rääkima Eestis resideeruv joogide perekonnast pärit Drukmo Gyal, kes on hetkel õpetaja Tiibeti Meditsiini Akadeemias. Naisjoogide traditsioon on vaatamata poliitiliselt rasketele aegadele püsinud jätkuvalt elujõulisena. Saame ülevaate Tiibeti ajaloo tähtsamatest naisjoogidest, kes on eelkõige olnud seotud tšödi õpetusliiniga ning juttu tuleb ka naisjoogide igapäevasest eluolust tänapäeva Tiibetis.  Kolmandal õhtul näitame filmi Robina Courtinist, Austraalia päritolu budistlikust nunnast, kes kõigutab meie arusaamisi tüüpilise nunna kuvandist.  Arutleme nunnaks olemise võimalikkusest lääne ühiskonnas. Arutelust on kutsutud osa võtma ka TÜ sinoloogia vanemteadur Märt Läänemets.  

Naistest tiibeti ühiskonnas on 2015. a sügisel ilmunud Revue d’Etudes Tibetaines’i erinumber, mille alapealkiri on: “Women as Visionaries, Healers and Agents of Social Transformation in the Himalayas, Tibet and Mongolia”.  Ajakirja saab lugeda siit

Ajakava:

10. märts: TIIBETI NAISED: SUUR EMA – GYALYUM CHEMO

Hinnatud dokumentaalfilm Tema Pühaduse 14. dalai­-laama emast, kus arutletakse emarolli üle perekonnas, kogukonnas ja inimkonnas laiemalt. Film on eestikeelsete subtiitritega, selle juhatab sisse ETKSi juhataja Kadri Raudsepp.

17. märts: TEEÕHTU DRUKMO GYALIGA: 

“Naisjoogide traditsioon tänapäeva Tiibetis”

Harukordne võimalus veeta õhtu koos tiibeti joogide perekonnast pärit daakini, joogitraditsiooni õpetaja Drukmo Gyaliga, kes räägib ngakmade ehk naisjoogide traditsioonist Tiibetis, täpsemalt oma kodukandis Rebkongis Amdos. Õhtut täiendab värske pildimaterjal Tiibetist.  Drukmo Gyal on ningma õpetusliini longtšen ningthiki (klong chen snying thig) ja tiibeti traditsioonilise meditsiini õpetusliini juthok ningthiki (gyu thog snying thig) pärimusliini hoidja. Tema üks põhiõpetajatest on doktor Nida Chenagtsang.

Õhtu toimub inglise keeles, vajadusel tõlge eesti keelde. Drukmo Gyal resideerub hetkel Eestis, olles Tiibeti Meditsiini Akadeemia õpetaja, juhendades erinevaid meditatsioonilaagreid ja rituaalpraktikaid. Ka on Drukmo Gyal Eestis kuulsust kogunud oma imelise lauluhäälega, peagi tuleb välja tema teine plaat: “Tiibeti mantraravi” (“Tibetan Mantra Healing”).

24. märts: BUDDHA KANNUL (CHASING BUDDHA, 52 min, režissöör Amiel Courtin-Wilson)

Olla budist ja nunn – see ei tähenda tingimata vagatsevat nägu, rahulikku ja aeglast kõneviisi ja pidevalt näol püsivat õndsat naeratust. Dokumentaalfilm austraallannast Robina Courtinist, endisest katoliiklasest, vasakradikaalist ja feministist, tulihingelisest kõikvõimalike vähemusgruppide eest võitlejast, kes tõmbas 60 sigaretti päevas ning sai ühel päeval aru, et maailma ei saa paremaks muuta ilma iseennast muutmata.  Seetõttu sai temast 1970ndatel pühendunud nunn tiibeti budistlikus traditsioonis. Film avab Robina tugeva isiksuse, näidates muuhulgas, kuidas ta töötab USA­s nii surmamõistetud kui ka pikaajalist karistust kandvate kinnipeetutega. Film on eestikeelsete subtiitritega, selle juhatab sisse ETKSi teadussekretär Vivian Bohl. Rohkem infot:  http://www.robinacourtin.com/